Paul Karabinis: inspiraci našel u českých mistrů

Kolik odstínů může mít modrá fotografie? A věřili byste, že v tomhle Photoshop nemá prsty? Historickému procesu, který barví do modra a z každého snímku dělá originál, propadl i Paul Karabinis. Inspiraci pro tvorbu hledá i u českých mistrů.

Kyanotypie je méně známá, ačkoliv velice nenáročná, klasická metoda k vytváření jedinečných fotografií. Pomocí chemické směsi a slunce dokáže z negativu udělat velice osobitý snímek, který bude zároveň jedinečný; druhý na chlup stejný už nikdy neuděláte.

Paul Karabinis

S touto historickou fotografickou technikou z roku 1842 začal pracovat taktéž Paul Karabinis – floridský fotograf a univerzitní profesor, jež v kyanotypii našel vhodnou metodu pro svou už tak svéráznou tvorbu. „To, co mě nejvíc na této metodě přitahuje, je ten prostý akt, při kterým se na slunci proměňuje plocha papíru,“ říká fotograf, jež se ke kyanotypii dostal v roce 1970, tedy v době, kdy se začal více zajímat o historii fotografie. „Každý tisk je jiný a vizuální možnosti se zdají být neomezené,“ doplňuje Paul další výhody tohoto procesu.

Paul KarabinisPaul Karabinis považuje za své vzory Cartiera-Bressona, Roberta Franka nebo Winogranda; z jejich prací se učil fotografickému řemeslu a hledal v nich ve svém mladém věku inspiraci. Fotograf, který letos oslavil jednašedesáté narozeniny, však připomíná ještě jiné tvůrce, kteří ho ovlivnili.

Přitahuje mě tvorba českých fotografů … Jaromír Funke, František Drtikol a další umělci mezi dvěma světovými válkami,“ říká Karabinis. „Mám zájem také o fotografy z 19. století – především o tzv. francouzské a britské amatéry z let 1840 a 1850.

Paul Karabinis Paul Karabinis

 

 

 

 

 

Tvorba Paula Karabinise se vyznačuje velice experimentálními a surrealistickými prvky. Používá jak figurální motivy, tak pracuje i se zátišími či krajinami. V jeho tvorbě bychom našli mnoho společného s tvorbou Jaromíra Funkeho, především pak s jeho zátišími a fotogramy.

Paul Karabinis Paul Karabinis

 

 

 
Paul Karabinis je mimo jiné zkušeným profesorem na fotografické univerzitě na Floridě a jeho pozornost se tedy ubírá i do mladé tvorby. Uvědomuje si, že jeho žáci mu berou čas, který by mohl jinak věnovat své zálibě. Kurátorská činnost je další z věcí, jež ho připravuje o značnou část energie. Karabinis se k tomu však staví s chladnou hlavou.

Paul KarabinisMoje vlastní práce je pro mne důležitá, ale já si prostě nedokážu představit, že se budu věnovat pouze jí,“ uvádí. V pedagogice našel floridský umělec víc než jen práci. „Miluji, když vidím studenty, jak jsou nadšeni z toho, co dělají. Učení je samo o sobě snadné. Co je ale těžší, je přijít na to, jak vytvořit takovou atmosféru, která dokáže studenta strhnout pro práci.“

A jak přistupuje ke svým žákům? „Snažím se si uvědomit, že každý má jiný důvod, proč do školy chodí, a že každý chce dělat fotografii po svém. Snažím se být tak užitečný, jak jen to jde, bez ohledu na úroveň jejich zájmu,“ říká.

 

Více tvorby Paula Karabinise naleznete na stránkách http://paulkarabinis.com/home.html