Michel Comte v Berlíně: Nahá Carla Bruni atd.

Michel Comte patří dnes k nejuznávanějším módním fotografům současnosti. Jeho snímky jsou plné lehké erotiky, smyslnosti, ačkoliv se jedná o zdánlivě jednoduché záběry . Do 1. června probíhá v Berlíně jeho retrospektivní výstava.

Carla BruniNahá Carla Bruni, jež si cudně zakrývá klín; kdesi dole nesměle kroutí svýma dlouhýma nohama, ale nahoře je sebevědomou, hrdou ženou; nápadně přitom připomíná jednu z postav obrazu Georgese Seurata s názvem Les Poseuses. Kdo by neznal tento Comtův snímek, jež se své největší slávy dočkal v době, kdy se Carla Bruni stala ženou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Nahá paní prezidentová, kdo to kdy viděl. Co na tom, že fotografie vznikla ještě dávno před tím, než Carla – v té době modelka na plný úvazek – tušila, že jednou bude první dámou Francie.

Snímek nahé Carly Bruni, jež se v roce 2008 prodal v aukční síni Christie za 91,000 dolarů, je k vidění v těchto dnech na výstavě v galerii Camera Work v Belíně spolu s další známými i méně známými snímky Comtovy dosavadní tvorby. Švýcarský rodák, jež v minulosti pracoval pro časopisy jako Harper’s Bazaar, Vanity Fair nebo Vogue, měl vždy vynikající čich na modelky. Fotil s  Gisele Bündchen, Helenou Christensen či  Cindy Crawford, vynikajícím způsobem přitom dokázal využívat pro svou práci jejich svůdnosti a přirozené krásy. Jeho snímky působí na první pohled nenuceně; mezitím co se vrývají hluboko do kůže.
Pohled do výstavy Michela Comteho v Berlíně Pohled do výstavy Michela Comteho v Berlíně Pohled do výstavy Michela Comteho v Berlíně Pohled do výstavy Michela Comteho v Berlíně

 

 

 

 

 

 

 

 

Michel

Comte je vedle toho známý fotograf celebrit; fotí různé hvězdy a hvězdičky z oblasti filmu, hudby, sportu apod. Comte je svým způsobem také taková celebrita, což může být v komunikaci s jinými hvězdami k dobru. Pózy, do nichž fotograf své postavy stylizuje, vyznívají opět jaksi přirozeně. Nebudeme se bavit o duši, o hloubce apod., Comtova fotka je prostě jenom hra, ale nutno zmínit, že velmi zdařilá. Na výstavě dominuje především snímek Jeremyho Ironse z roku 1990, na níž charismatický herec pózuje s jedním sklíčkem v oku a barevný portrét herečky Charlotte Rampling; nezapomenutelná je i série se zpěvákem Iggy Poppem.
Jeremy Irons, 1990 Vanessa Parais, 1991 Daryl Hannah,1992 Veruschka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava Michela Comteho se v berlínské galerii rozprostírá do tří pater. V prvním a druhém patře visí snímky z fotografovy rané tvorby, v posledním patře se naopak setkáváme s novější tvorbou, v níž už víceméně převažuje digitální barevná fotografie. K vidění jsou tu i snímky, které vznikaly při natáčení filmu Dívka z Nagasaki, jehož premiéra je naplánovaná na tento rok.

Michel ComteMichel Comte se narodil v Curychu v roce 1954. O fotografii dlouho nejevil zájem. V pětadvaceti se mu naskytla příležitost pracovat pro návrháře Karla Lagerfelda na reklamní kampani pro Chloe, tím se rozeběhla jeho kariéra v Paříži.

Focení se naplno začal věnovat až v New Yorku, kde fotil pro americký Vogue. Během těchto let se stal jedním z nejpopulárnějších fotografů na světě. Vedle módní fotografie, se začal věnovat i dokumentární a reportážní fotografii. Fotograf se natrvalo usadil v New Yorku; ačkoliv příští rok oslaví 60 let, ve své profesi zůstává stále velice aktivní. Jeho práce jsou vystaveny v mnoha prestižních sbírkách a na mezinárodních výstavách.

Michel Comte
9.3. – 1.6. 2013
Camera Work
Kantstrasse 149
10623 Berlin