Michael Shindler oprašuje slávu historické fotografie

Historické technologie zažívají v poslední době jakousi renesanci. Je to jenom módní vlna anebo dostane historická fotka ještě další šanci? Americký fotograf Michael Shindler si zařídil v San Francisku komerční ateliér pro kolodium a za minulý rok vyfotil více než 3 500 lidí z ulice.

„Někteří z nich mě osobně vyhledají, jiní prostě chodí a zajímají se, co vlastně dělám. Ať tak či onak, to koho nafotím, si vyberu já. Líbí se mi neustále potkávat nové lidi, poznávat je a fotit je tak, aby na snímku vynikla jejich osobnost,“ říká Michael Shindler, který začínal v 80. letech jako fotoreportér a komerční fotograf. Dnes je Michael hrdým propagátorem historických fotografických metod, zejména pak mokrého kolodiového procesu a polaroidu. Studio Photobooth, jež s kamarádem nedávno v jedné z městských čtvrtí San Franciska otevřel, mu k tomuto účelu slouží jako portrétní ateliér, obchod s fotomateriálem a zároveň jako galerie, v níž svou tvorbu prezentuje.

Michaelovy snímky na hliněných destičkách mohou působit v digitální době, a pro lidi neznalých prvních fotografických technik, velice originálně. Shindler navíc dává fotografiím na zakázku vzhled jakýchsi suvenýrů a zhotovuje je tak, aby výsledek vypadal líbivě a efektně. Je docela možné, že lidé znuděni dokonalými snímky, najdou v historických procesech nové zalíbení a postarají se o to, aby byla sláva klasické fotografie (alespoň na chvíli) obnovena.

Více tvorby Michaela Shindlera naleznete na stránkách www.michaelshindler.com