Karin Rosenthal: Přitažlivost se nachází v neviditelném

Tělo ponořené ve vodě vytvářející zcela nové obrazce. Zcela nové významy…V té chvíli naše fantazie nemá hranic. Co všechno nám voda odepřela vidět. Co se skrývá uvnitř pod hladinou?

Karin Rosenthal se věnuje fotografii už více než 30 let. Její začátky provázelo několik stylů a námětů, vášeň pro vodu však „objevila“ docela brzo – brzo na to, aby tento živel mohla  ve svém díle dokonale vyjádřit.

Moje touha fotit akty se zrodila ve vodě, z vášně pro život v klidu stojatých vod,“ říká dnes osmašedesátiletá fotografka, která vzrostla z tříčlenné generace fotografů. „Před tím jsem fotila portréty a pouliční momentky, který mi pomohly pochopit lidskou povahu. Tyto zkušenosti jsem poté promítala do vodních fotografií.

Karin RosenthalZásadní fotka, která ovlivnila další ubírání ještě mladé fotografky, byl portrét ženy z roku 1977, jejíž obličej se odrážel v průzračné vodní hladině. Zatímco tvář byla ostrá a jednoznačně viditelná, její tělo zůstalo divákovým očím provokativně odepřeno. A v té chvíli se na pokyn tvůrce probouzí divákova obrazotvornost. Tento dialog s divákem podnítil Karin k tomu, aby se vodním fotkám věnovala hlouběji. „To, co číhá ve vodě, bylo pro mě vždy symbolem nevědomí. Zjistila jsem, že když sloučím svět vědomý a nevědomý, tak odkryji vlastně více než kdybych zobrazila část těla doslova. Jsme motivováni silami, kterých si nejsme vědomi,“ říká americká fotografka.

Inspirací pro ní byly především pobřeží Řecka, kam se vydala pozorovat moře a světlo, jež „tančí“ na jeho okrajích. O několik měsíců tuto scenérii promítla do svých snímků; jen pobřeží nahradila lidským tělem. Karin pracuje stejně tak se ženskými modely jako s mužskými a stejně tak s barvou jako s černobílou; k tomu se však musela průběžně dopracovat; nejdříve upřednostňovala více ženské tělo, které ji spíše asociovalo prvek krajiny, a černobílé podání, která pro ni bylo abstraktnější. Dnes přiznává, že se tenkrát hluboce mýlila.

Barva pro ni byla dříve příliš doslovná; odkrývala příliš povrchu a mátla diváka příliš mnoho detaily. Dnes už má na barvu jiný názor, ale její původní stanovisko zůstává; nechce odkrýt více než je žádoucí. „Chci pozorovat a zachycovat kouzla nových světů, jež existují, ale my je na první pohled nevidíme,“ říká Karin Rosenthal.

Více o Karin Rosenthal naleznete na jejich stránkách www.krosenthal.com.