Jerry Spagnoli: Historické techniky v postmoderní době

Daguerrotypie je fotografická technika stará více než 170 let. Mohlo by se zdát, že je již zcela vyčerpána a nemůže nám nabídnout nic nového. Americký umělec Jerry Spagnoli nás z tohoto omylu vyvádí.

Sedmapadesátiletý Newyorčan patří ve světě mezi přední současné daguerrotypisty. Věnuje se především tradičním tématům jako je pouliční focení či portréty, avšak jeho způsob nahlížení na věc je spíše neobvyklý.

Můj první dojem z daguerrotypie? Myslel jsem si, že se jedná o nějaký druh zázraku. Vypadalo to, že se to vytvořilo nějakým způsobem, prostě to nevypadalo jako něco, co by jen tak někdo mohl udělat Jakoby to bylo hnáno silou přírody,  v tom případě to bylo pozoruhodné,“ vypráví dnes trochu zmatečně Spagnoli o svém prvním setkání s daguerrotypií.

spiralhand Anatomical Studies

Asi nedramatičtější snímky vzniklé tímto historickým procesem vznikly v New Yorku. Výhledy do zalidněných i prázdných ulic, do Central Parku nebo East River, azurová modř vyplývající z úmyslného přeexponování, takový New York neznáme. A přesto, jako bychom tušili, že jsou nám tyto snímky blízké, že se díváme na současné umění. I proto řadíme tvorbu Jerryho Spagnoliho k postmoderní.

Daguerreian Survey 1 Daguerreian Survey pontdesart-585x342

Je třeba říct, že důvod, proč používám tuto anebo jinou techniku, závisí na konkrétní situaci. Nechci dělat věci jenom proto, abych se odlišil. Každý krok, který udělám, je dobře promyšlený,“ vysvětluje Jerry Spagnoli. Tento sedmapadesátiletý fotograf nevyužívá pouze historických technik,  jeho díla jsou velice pestrá a některá z nich jsou tvořena i digitálními post-procesními metodami. Fotografie je pro něj způsob, jak zprostředkovat své myšlenky a metoda, kterou na konkrétní fotografii zvolí, rozhoduje o tom, jaký bude mít pro obsah význam. „Vizuální efekt obrázku musí být vždy ve službě myšlenky,“ říká.

JerrySpagnoli01 11355_Jerry_Spagnoli
Vraťme se ale k původní myšlence, Spagnoli je jeden z mála dnešních velkých umělců, kteří ještě daguerrotypii využívají. „Daguerreotypes jsou pro mě dokonalá forma fotografování,“ říká Newyorčan, který s touto metodou, kterou před více než 170 lety vynalezl Louis Daguerre, pracuje od roku 1994.  Rok na to, co se jí začal zabývat, vznikla jeho zásadní série Daguerreian Survey, ke které se vrací ještě o tři roky později.

080531_spagnoli_feds_470Kromě toho je Spagnoli známý spoluprací s dalším americkým umělcem, který se pro daguerrotypii nadchnul – Closem Chuckem, v jehož portfoliu bychom našli portréty a akty. Spagnoli má na svém kontě mnoho tištěných publikací zabývajících se procesem daguerrotypie, z nichž jednu z nich vydal s právě jmenovaným Closem Chuckem.

gallery14aKromě toho jsou díla amerického fotografa zastoupena ve sbírkách několika muzeí a galerií, pro příklad uveďme The Whitney Museum of American Art, The Museum of Fine Arts, The National Portrait Gallery, The Fogg Museum, The Museum of Modern Art, The Chrysler Museum, The Art Institute of Chicago, The High Museum, The New York Historical Society.

 

Více tvorby Jerryho Spagnoliho naleznete na stránkách www.jerryspagnoli.com