Isa Marcelli: V mých fotkách je víc ženství než ve mne

Isa Marcelli je pětapadesátiletá fotografka z Alžírska. I přes vyšší věk se této umělkyni podařilo uchovat si dívčí romantický styl, který je ještě zvýrazněn historickými technikami, s nimiž pracuje. K prezentaci svých snímků používá především internet.

Virtuální sítě si nemůže vynachválit, internet ji pomohl k tomu, že se její tvorba rozšířila a může ji vidět více lidí. „Je to jedna z nejlepších věcí dneška,“ říká fotografka, která začínala tak, že své snímky pořízené na Canon APN sdílela na Flickru. Tak si vytvořila velmi rychle základnu fanoušků. Naštěstí Isa dlouho nezůstala jenom u virtuální sítě a přesunula se také do galerií. V minulosti vystavovala v několikrát v Paříži a pojednou také v Berlíně, v Rotterdamu, v Kanadě či Houstonu. Kromě toho již vydala několik publikací.

Isa Marcelli Isa Marcelli je velkou obdivovatelkou fotografky Sally Mann a Marka Sinka, oni dva ji k fotografii de facto přivedli. Díky tvorbě Marka Sinka zažila „opravdový estetický šok,“ jak říká. Šok natolik velký, že ji přiměl k tomu ho oslovit. Ačkoliv Mark dlouho na mail, který mu Isa napsala, nereagoval, podařilo se jim k sobě najít cestu a poté se pod jeho taktovkou začala alžírská fotografka učit kolódiovému procesu. Isa se pro tuto historickou techniku doslova nadchla. Proč? „Kolodium dává fotografiím kovový odstín, má schopnost měnit realitu, chyby na fotografiích mají pro změnu schopnost vložit do fotografie dramatický výraz. Líbí se mi, že není možné spojit si mé fotky s určitým časovým obdobím. Dávám přednost nadčasovosti. Tento proces už ale není tak vzácný, jako kdysi byl,“ říká Isa.

Pětapadesátiletá fotografka již několik let bydlí ve Francii, kde nejčastěji fotografuje své přátelé a rodinu. Skrze tyto osoby, jež jí dávají v práci volnost a důvěru, může Isa vyjádřit svou osobnost. Pracuje jak s bezprostředními situacemi, tak i s inscenovaným focením. Snímky Isy jsou plné ženskosti, romantiky a nostalgie. „V mých obrazech je více ženství, než ve mně samotné,“ přiznává Isi.

Více fotografií naleznete na stránkách http://www.isamarcelli.com/.