Intenzivní prožitek v podání Adama Holého

V pražské galerii Polansky probíhá momentálně autorská výstava českého fotografa Adama Holého. K vidění jsou obrazy krajin nebo velkoformátová fotografie ženy. Spojovacím prvkem je intenzivní prožitek a bezprostřednost.

Čtyři lightboxy nerovnoměrně rozmístěné v prostoru galerie, nevelikost místnosti v porovnání s fotografiemi – už to předznamenává jakousi stísněnost, se kterou bude divák konfrontován po celou dobu své návštěvy. Uprostřed toho všeho jakýsi prapodivný objekt, dvakrát ve svých základech zlomený, tak aby se vůbec vešel do prostoru. Ještě jsme ani neměli možnost přistoupit blíž k fotografiím a už tušíme, že tohle nebude jen tak. Kdo zná Adama jen skrz jeho komerční tvorbu, kterou dělá pro časopisy, bude pravděpodobně víc překvapený, než člověk, jež už nějakou Adamovu výstavu absolvoval. Fotograf, který příští rok oslaví čtyřicáté narozeniny, si rád dělá věci po svém: nabourává stereotypy, znepokojuje. A neustále překvapuje.

Foto: Polansky Gallery

Nenechte se zmást úvodní fotografií, která zve na výstavu Vnější jádro do Polansky Gallery, a kterou jste už – jak správně tušíte – u Adama někdy viděli. Snímek mladé dívky s porcelánovou pokožkou patří opravdu k jeho starším pracím; to však neplatí o dalších dílech, která můžete na jeho momentální výstavě vidět. Tato fotografie se dokonce zdá jaksi nehodící se k ostatním, a možná i proto je samotně pověšena ve vstupní a oddělené části. Další obrazy už nejsou tak lehce čitelné a jednoznačné ve své výpovědi. Naopak. Vypadá to, že Adam Holý se ubírá více ke složitosti a zkouší, co všechno médium fotografie ještě dokáže.

Pohled do výstavy Vnější jádroNa světelných lightboxech nacházíme krajinné motivy,  které Adam vyfotografoval v Rumunsku při svých toulkách po Evropě. Opět je to krajina živá –  autentická a neúprosná – jež návštěvníkovi nabízí intenzivní zážitek, umocněný navíc velkým formátem tisku. Na jedné z fotografií vidíme zapálenou krajinu; nekonečný žár, u něhož jsme nuceni stát v těsné blízkosti, protože víc nám prostor nedovoluje. Pocity se stupňují, už nejsme pouhými diváky, ale stáváme se sami aktéry hry, kterou tu před námi umělec rozehrává. Nejvíce však rozrušuje neostrost obrazů, posázená tu a tam po ploše, jakoby ledabyle, jakoby náhodou. Chybí prostředek, nevíme, kam se dívat přednostně, jak obraz číst. Už nám ani nepřijde divné, že okraje fotografií nejsou rovnoměrně ohraničené a že kolikrát tvoří prapodivné obrazce zobrazující jen část z toho, co se autorovi naskytlo při výhledu na krajinu.

Pohled do výstavy Vnější jádroDominantou výstavy Vnější jádro však není fotografie krajiny, ale ženský akt. Jeho rozměr přesahuje výšku místnosti, takže obraz vytváří jakousi podkovu rozpínající se od podlahy, přes stěnu až po část stropu. Je to opět intenzita a bezprostřední prožitek, co spojuje zdánlivě odlišné obrazy krajin a nadměrného lačného dívčího těla. Adam Holý byl vždycky spíše erotickým umělcem než fotografem aktů. Zajímá ho hlubší a možná temnější aspekt jako je duchovno a živočišnost, nikoliv jen ženská krása. „Žena je pro mne symbolem mystické nositelky erosu, termín ženská krása je absolutní nesmysl, protože erotika přichází z mnohem rafinovanějších směrů než jen z pojmu ideální krása,“ uvedl umělec v rozhovoru pro deník Právo. Dívky na Adamových obrazech zůstávají v autentické neupravené podobě, což v nás vyvolává ještě větší pocit blízkosti a intimity. Nestojíme před upravenou neexistující figurou, tak jak nám ženu předkládá většina fotografů, ale před reálnou ženou s lidskými nedostatky. Autor se jí svým bezprostředním zobrazením téměř dotýká. Podobně jako Egon Schiele dokázal namalovat, nikoliv jen obraz ženy, ale také její pocity, tak Adam Holý dokáže vystihnout ženu ve svých fotografiích. Ženu procítěnou a živočišnou.

Adam Holý je jeden z mála českých fotografů, který se dokáže pohybovat na umělecké scéně a zároveň se živit komerční tvorbou. V obou případech neztrácí jeho dílo osobitost a moment překvapení. Výstava v Polansky Gallery to rozhodně potvrzuje.

Adam Holý - Vnější jádroVnější jádro – 19. 10. – 23. 11. 2013
Polansky Gallery
Štefánikova 43a
Praha 5 – Smíchov
www.polanskygallery.com

Tags: