Imogen Cunningham: Žena, která měla být fotografkou

Fotografický svět zná jenom málo legendárních fotografek, Imogen Cunningham se mezi ty výjimečné určitě řadí. V pátek 12. dubna by oslavila 130. narozeniny. Co vlastně o této Američance víme?

The Wood Beyond the World, 1910 Callas, 1925Rodačku z Portlandu pojmenoval její otec podle Imogen ze Shakespearovy hry Cymbelín. Už od mala studovala výtvarnou školu, později se dala na chemii a botaniku. Její univerzitní profesor, kterého na tento předmět měla, tvrdil, že pokud se chce Imogen stát fotografkou, musí umět zvládat základy chemie. Po škole se začala věnovat fotografii naplno, ale ještě stále zůstávala v roli žáka. Nastoupila do ateliéru Seattle Edward S. Curtis, kde se mimo jiné naučila techniky platinového tisku. Poté působila několik let v Německu a když se do Ameriky vrátila nabytá zkušenostmi, otevřela si tu svůj první vlastní ateliér.

Fotografii doslova popadla. Věřila tomu, že právě fotografování je tím nejlepším povoláním pro ženy a sepsala na toto téma dokonce odborný článek, ve kterém vyzývala ženy, aby začaly fotografovat. „Ne překonat muže, ale udělat něco pro sebe,“ hlásala.

Mills College Amphitheater, about 1920 Imogen CunninghamV jednatřiceti letech uspořádala svou první výstavu v Brooklynském Ústavu umění a věd. To už její kariéra fotografky běžela naplno a skončila vlastně až její smrtí ve třiadevadesáti letech. Nejznámější díla ale patrně pochází z let 1920 až 1940; v té době fotila například Alfreda Stieglitze, Edwarda Weston, Dorotheu Lange nebo Paula Taylora a spolu s Anselem Adamsem a dalšími tvořila skupinu f/64.

Self Portrait, 1974 Imogen Cunningham a Twinka ThiebaudFotografie známých osobností, ať mluvíme o hercích, hudebnících, malířích nebo fotografech, se vryly do paměti veřejnosti asi nejvíc. Imogen se pohybovala v prostředí umělců jako ryba ve vodě, s portrétovanými se osobně znala a tak snadno dokázala zachytit jejich autentický portrét. Kromě toho se však věnovala také focení botaniky, již v mládí vystudovala. Nezapomenutelné jsou také fotografie aktů, zátiší či momentek z ulic. Imogen fotila vše, co ji zaujalo, ale vždy se na to dívala svým – lehce zasněným –  pohledem.

Více fotografií naleznete na stránkách www.imogencunningham.com/