Amatér versus profesionál: Amatér fotí s láskou.

Nevím, proč se lidé ošívají při slově amatér. Naopak, být amatér by měla být pro člověka čest. Zvedám ruku a hrdě se hlásím k amatérům.

„Radši tomu budeme říkat jinak,“ řekla mi jedna fotografka, jejíž jméno by vám stejně nic neřeklo.  Úpěnlivě se bránila tomu, abych ji nazývala amatérkou, ale zároveň nechtěla přijmout, že je profesionálkou. Ani jedno ani druhé, ale něco mezi. Což je? Dlouhá pomlka.

Amatérská fotografieNevím z jakých úst to bylo vyřčeno poprvé, ale já jsem to poprvé slyšela od svého kamaráda a přišlo mi to docela trefné. „Amatér je ten, kdo svou zálibu dělá s láskou.“ A wikipedie mi dává za pravdu. Amatér (franc. amateur [amatör], milovník; pův. z lat. amator, milovník od amare , milovat). Pak nechápu, kde je problém. Proč lidem naskakuje při slově „amatér“ husí kůže. Popravdě jsou mi milejší amatéři než profesionálové, alespoň co se fotografie a chování týče (nepřála bych vám účastnit se vernisáže výstavy profesionálních umělců).

To jsem té fotografce – jejíž jméno by vám nic neřeklo, ale fotografie možná ano – nedokázala vysvětlit. Nedala si říct. Z pomlky jsme se toho dne už nedostali.

Rostislav Kostal, bez nazvu, 1971

Přitom se mi nejednou stalo, že jsem na výstavě narazila na snímek, který vedle fotografie od známého umělce, visel bez jmenovky. Asi nějaký amatér. Přitom, kdyby ani u označené fotografie nebyla jmenovka, nepoznala bych, kdo z nich je profesionál. Fotografie od amatéra dokázala s přehledem držet laťku s profesionálem a kolikrát byla dokonce, dle mého názoru, zdařilejší.

Miroslav TichýO co tedy jde? Možná právě o tu jmenovku. Jako amatér si můžete dovolit jmenovku vynechat. Nedáte ji a lidé si nevšimnou. Dáte ji a účinek bude podobný. Zapomenou. Zatímco u profesionálů je jejich jméno hodnotou navíc, která se do díla počítá. Která se bere na zřetel. Která se náležitě zdůrazňuje. Umělci s velkým jménem jsou často důležitým lákadlem na výstavu a často dokonce nejsou nic víc než jen tím lákadlem. Novináři a snobové na jména slyší. Milovníci a znalci umění se nad jmény dokážou povznést.

Mnoho fotografů kolem mě se stylizuje do role profesionála. Na svých webových stránkách se nazývají profesionálním fotografem a poté nezapomenou uvést ceník, ačkoliv jejich práce tomu často docela neodpovídá. Takový člověk není ani profesionálem, protože k tomu mu chybí odbornost, a nezaslouží si ani šlechetné pojmenování amatér.

Fotoaparát je demokratický přístroj, v dnešní době je příliš jednoduché pořídit si slušnou zrcadlovku a produkovat alespoň trochu koukatelné obrázky. Důležité ale je, jak se k focení člověk postaví. Profesionál a člověk hrajícího si na profesionála fotí pro druhé. Amatér fotí kvůli sobě. A v tom vidím také největší rozdíl mezi amatérským a profesionálním fotografem.