Eva Rubinstein: Umění je žít sama se sebou

Večírek skončil, hosté odešli – našli si jiný karneval. Všemi škvírami v domě vtírá se těžká samota. Nelze ji nepřijmout. Už je to týden, co odešli, už týden tu žije sama se sebou.

Vyprázdněnost, osamocení, hluché stěny, to všechno na nás dolehne, když se díváme na fotografie Evy Rubinstein. Moment věčnosti, čas stojí a věci přestávají mít svůj význam. Zdá se, že v pokoji nikdo není, zrcadlo položené na zemi, ve skříni jediné ramínko bez šatů. Až po chvíli ucítíme něčí dech. Kde? Kde se skrývá? Dům je opuštěný a přece v něm někdo žije.

Eva Rubinstein Eva Rubinstein

 

 

 

 

 

 

 

Za kusem skla se skrývá lidská bytost

Americko-polská fotogarfka Eva Rubinstein se narodila před 80 lety v Buenos Aires. Po matce tanečnici získala talent pro pohyb, po otci pianistovi zase schopnost vnímat rytmus. V jejích šesti letech se rodina Rubinstein přestěhovala do Spojených států, kde Eva začala za krátko studovat herectví. Od roku 1953 vystupovala jako tanečnice a herečka v New Yorku.

Eva Rubinstein

Zájem o fotografii se u Evy Rubinstein poprvé projevil až ve čtyřiatřiceti letech. Ovlivněná fotografkami Lisette Model a Diane Arbus začala zachycovat momentky ulic a běžného dění kolem sebe. Pochopila, že fotografie není jenom o výsledném obraze, nýbrž o vztahu, který s foceným člověkem naváže. „Focení je výzva i bitva: podívat se skrz tuto mechanickou věc, přes kousek skla a kovu na někoho a neztratit přitom pocit, že tento „’tvar‘ je lidská bytost,“ uvedla v rozhovoru s přítelem Frankem Horvatem.

Eva Rubinstein Eva Rubinstein Eva Rubinstein

Fotoaparát se stal pro Evu Rubinstein pomůckou, jak zkoumat nitro člověka. Začala se věnovat fotografování aktů a portrétů. Později volně přešla od člověka k abstraktnějším tématům; fotila prázdné interiéry a tichá zátiší. I v těchto emotivních snímcích však nacházíme „skrytého“ člověka.

„Poté, co vyfotografuji, co chci, cítím se jako po celodenním milování. Jsem vyčerpaná a šťastná a nejraději bych se svalila na podlahu. To je důvod, proč nemůžu fotit jen tak někoho, a proč je tak těžké fotit lidi, když to mám jako úkol; je to jako jít do postele s někým, koho jsem si nevybrala.“

Eva Rubinstein Eva Rubinstein

 

 

 

 

 

Eva Rubinstein má za sebou několik samostatných výstav, např. v Paříži, New Yorku nebo Polsku. Od roku 1972 učila fotografii na School of Visual Arts na Manhattanu.