Přeskočit na obsah

Alchymie v komoře

Milí čtenáři, dnešní Numen bude zvědavá holka. Vezme si na mušku proces výroby klasických fotografií a věří, že se jí hozený bumerang vrátí v podobě vašich „veselých historek z vyvolávání“. Doufám, že budete číst následující řádky s otevřenou myslí a nenecháte se odradit okličkami na počátku mého uvažování …

Fotografka Míša Pospíšilová o jedné ze svých originálních fotografií – “ Upekla jsem jí ve vývojce.“

Minulý pátek, na dernisáži výstavy Pozdní sběr, jsme s dvěma přítomnými dámami zabrousily na téma vaření. Následně propukla vášnivá diskuze, třeba o tom, jak udělat co nejtenčí lupínky z červené řepy. Trochu nepatřičné bavit se na výstavě fotek o vaření, řeknete si? Možná ano a třeba jen zafungovala synchronicita. Těsně před odchodem mi totiž jedna z autorek vystavovaných děl, Míša Pospíšilová, s úsměvem vysvětlila, jak docílila nádherně zlatohnědých tónů na jedné ze svých fotografií. „Upekla jsem jí ve vývojce.“ Otevřela jsem, ten večer ostatně již po několikáté, pusu dokořán, jakožto laik fascinována nekonečnými možnostmi klasické fotografie s využitím výtvarných a  historických technik.

Ve vaření a dělání klasických fotografií vidím analogii. U obojího máme k dispozici postup, seznam přísad a dobu přípravy. Někteří kuchaři se drží pokynů striktně, jiní rádi experimentují. I když se snažíme sebevíc dodržet instrukce, jídlo chutná pokaždé trochu jinak. Někdy se spleteme a přidáme místo majoránky bazalku nebo zapomeneme na zásadní ingredienci a ejhle! Finální pokrm je mnohem chutnější. Nebo taky naprostá katastrofa. Díky nepředvídatelnosti výsledku je dělání klasických fotek tak vzrušující – je to čirá ALCHYMIE.alchemy figure a

Ve vaření a dělání klasických fotografií vidím analogii. U obojího máme k dispozici postup, seznam přísad a dobu přípravy.

 

 

 

 

Stalo se vám někdy při vyvolávání, ustalování či míchání „chemického koktejlu“ něco, co mělo za následek originální vzhled výsledné fotografie? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti. Numen se těší na vaše příběhy nečekaně geniálních či vtipně nevyvedených výtvorů. Postřehy a fotky s komentářem můžete zasílat do čtvrtka 13.2. na adresu dialogy@afuk.cz. Příspěvky zveřejníme v přístí Numen.

Všichni, kdo zašlou příspěvek, od nás dostanou malé překvapení:-)