Aktuální výstavy ve Vídni: Co stojí za to vidět!

V hlavním městě Rakouska probíhá o prázdninách několik skvělých fotografických i nefotografických výstav. Tyto jsme viděli a doporučujeme vám je navštívit.

Alexander Rodchenko: Revoluce v oboru fotografie

Rodchenko Alexander, Portrét matkyRuský fotograf Alexander Rodchenko představoval pro umění skutečnou revoluci. Fotografie, která se do té doby řídila jasnými a ve směs monotónními kánony, najednou zažila velký převrat: šikmé pohledy shora, obrázkové koláže, tvrdé kontrasty, jsou základními znaky Rodchenkovy éry postavené na sloganu: „experimentování je naší povinností“. Retrospektivní výstava ruského avantgardisty Alexandra Rodchenka, která probíhá ve Westlicht – Fotografiemuseum do 25. srpna, čítá asi na 200 děl. Výstava zahrnuje kromě fotografií, také plakáty, časopisecké publikace a přístroje, na které ruský avantgardista fotografoval. Výstava je taktéž zajímavá z jiného pólu, ve kterém fotografie představuje jeden z prvků propagandy. Více informací o výstavě naleznete na stránkách www.westlicht.com.

Gottfried Helnwein: Retrospektive

Navštívit muzeum Albertina se vyplatí hned ze dvou důvodů. První důvod představuje výstava rakouského umělce Gottfrieda Helnweina, která se koná v rámci jeho pětašedesátiletých narozenin a je jeho první retrospektivou v Evropě. Helnwainova hyper-realistická tvorba představuje přímý kontakt se zlem: raněné a zavázané děti – na jedné straně bolest a krutost, na straně druhé nevinnost a nemožnost se bránit. Rakouský umělec tvoří své obrazy na základě fotografií, které si předem vytvoří; ty jsou na výstavě taktéž zastoupené. Násilné scény s dětmi mohou být pro slabší jedince těžkým soustem. Gottfried Helnwein bude v Albertině do 13. 10. 2013.

Gottfried Helnwein

Od Moneta k Picassovi

Amedeo ModiglianiDruhá výstava v Albertině(kterou doporučuji shlédnout ještě před Helnwainem) nese název Od Moneta k Picassovi a nabízí to nejlepší, co bylo za posledních 100 let vytvořeno. Kromě již zmíněných dvou malířů, můžete na výstavě vidět obrazy např. od Cezanna, Degase, Matisse, Modiglianiho, Kupky, Chagalla, Muncha, Kokoschky, Miróa, Kleeho, ale i Bacona nebo Delvauxe. V této rozsáhlé výstavě vytvořené ze soukromé sbírky si rozhodně každý najde svého favorita. Navštívit ji můžete do konce září 2013.

Více informací o obou výstavách v Albertině naleznete v odkaze http://www.albertina.at/ausstellungen/aktuell

 

Rudolf Koppitz, Anna Koppitz, Liselotte Tavs-Koppitz

Rudolf KoppitzS fotografiemi Rudolfa Koppitze jste se mohli nedávno setkat v Moravské galerii v Brně, kde měl tento rakouský fotograf českého původu velkou retrospektivní výstavu. Prodejní výstava ve vídeňské galerii Johannes Faber je, co do počtu, o mnoho chudší, zato jsou zde k vidění také snímky Koppitzovy ženy Anny. Snímky vytvořené mezi lety 1910 až 1960 zahrnují Koppitzovy známé dívčí akty a autoakty, zatímco fotografie jeho ženy představují především portréty a sportovní snímky. Tuto výstavu historických fotografií můžete shlédnout do 7. 9. 2013. Více na http://www.jmcfaber.at/index.html.

Inge Morath: Lidé

Inge MorathVídeňská galerie Leica si pro své příznivce připravila výstavu členky skupiny Magnum Inge Morath. Výstava zahrnuje to nejlepší z 50 leté kariéry této americké fotografky. K vidění jsou především reportážní snímky, ale také portréty známých osobností z oblasti kultury a umění. Pozor, výstava končí 20. července 2013. Více informací na http://www.leicastore-wien.at/galerie-wien/inge-morath.html.

Tags: