Bruce Mozert – první fotograf, co potopil svůj přístroj

Na bazén chodím, abych čistila hlavu. Mám sice velice nepravidelnou docházku, ale zato velice užitečnou. Ne, nevyčistím si tam hlavu, tím se jen tak konejším, abych se tam vůbec dohnala z pohodlí domova a ze spěchu, co všechno ještě musím stihnout.

Nakonec jdu, večer před zavíračkou, když už lidé sedí doma u televize nebo se scházejí v hospodě, já se pomalu pohybuju ve vlnách a přemýšlím. Vymýšlím si příběhy.Tak třeba dneska jsem přemýšlela a proto teď o tom taky píšu, jak se dříve vlastně pod vodou fotilo, když ještě neexistovaly všechny ty pomůcky, izolační obaly a tak. Dneska už se fotoaparáty s vodou relativně přátelí, div nemají místo blesku vodotrysky a vůbec… dneska už je focení pod vodou pro sraby. Nuda.
thumbs_bruce-mozert9 bruce-mozert8

Ale tenkrát, to muselo být něco. Vůbec jsem si nepřipustila, že by nikdo nechtěl zkusit nemožné, ponořit fotoaparát do vody a vytvářet snímky pod hladinou. Tenkrát, když ještě věci nebyly nepřemožitelné.

A tak jsem se vrátila domů a začala gůglit a vyskočil na mě tenhle chlapík. Bruce Mozert. Nemůžu uvěřit, že přes všechnu tu literaturu, co mi krátí pozdní zimní večery, tohle jméno slyším poprvé. Američan, jak jinak. Narodil se 24. listopadu 1916 a zemřel docela nedávno – v roce 2010.
1100-Mozert-2il 3

Pan Mozert byl jakýmsi průkopníkem podvodní fotografie. Dle té obludy, kterou k tomu používal mě ani nepřekvapuje, že rybičky na jeho fotografiích neuvidíte, chudinky se musely nespíš všechny splašit. Fotil ženy – jak telefonují, hrají golf nebo čtou noviny. Jenom jakoby, že jo…  Je fakt, že jeho obrázky mají lehký nádech kýče, ale pro tentokrát zavírám jedno oko. Rád říkával, že se ve focení pohybuje jako ryba ve vodě, ale to už je trochu prvoplánovej fór.

thumbs_bruce-mozert1 tumblr_lpi7qt0BKH1r04w55o1_500

Používal pod vodou stavební voděodolné kryty, které mu dovolovaly jít hluboko pod vodu a zároveň tím chránil aparát. Zajímavý jsou ale nápady, jakými si dopomáhal k vytváření efektů na fotkách. Fantazii opravdu měl, to se musí nechat. Tak například pro simulování stoupajícího kouře z grilu (haha gril pod vodou) používal kondenzované mléko, pro bublinky foukal do píšťaly a tak.

Mozert zasvětil fotografii celý život. Už od dvaceti let se už relativně slušně živil fotografií v New Yorku, kam v polovině 30. let následoval svou sestru – známou pin-up, kterou také fotografoval.  Na podzim roku 1938, poté, co odešel do Silver Springs, se mihl při natáčení filmu Tarzan. No a v té době už i začínal stavět svůj první podvodní fotoaparát. Fotografie podvodního světa ho nakonec vynesly až ke hvězdám, ehm, tedy do Hollywoodu, kde pracoval jako podvodní kameraman pro stanice NBC, ABC nebo CBS. Ze Silver Springs se mezitím stala díky Mozertovým snímkům turistická atrakce.

Bruce_Mozert_4 tumblr_lo3m9rxrrM1qb8vpuo1_500
Je to k nevíře, ale tento rodák z Newarku fotil do posledních sil. Ještě v roce 2008, to mu bylo 92 let, cestoval denně 11 mil mezi domovem a studiem, kde pracoval. Kromě focení pod vodou měl ještě jeden koníček, fotil letecké snímky a sám letadlo, i přes svůj vysoký věk, pilotoval. No co dodat, zdá se, že tento pán se pohyboval všude možně – pod vodou i  oblacích, jen ne na povrchu země.

Více o Mozertově tvorbě najdete na stránkách http://mozertstudio.com/